15 December 2023
7. októbra 2023
Meditačný obsah č. 211:
Zvieratá majú nervový systém a vedia prijímať reakcie vonkajšieho sveta, ako aj každé vie svojím spôsobom vykonávať najrozličnejšie pohyby. V ľudskom tele sa vzhľadom na nervové vlákna rozlišujú senzorické a motorické nervy s ich afferentnými, prípadne efferentnými dráhami1. Neexistovala by žiadna schopnosť vnímania, keby zmysly a citlivé nervy neposkytovali svoje fungovanie pre podnety prichádzajúce zvonku. U zvieraťa, pravdaže, nerozlišujeme vyššie zmienené druhy nervov, lebo v dôsledku vrodených inštinktov sú princíp prijímania a motorický pohybový princíp veľmi úzko vzájomne prepojené.
V meditácii musia motorické nervy s ich charakterom motivovania k pohybu mlčať, zatiaľ čo citlivá, prijímajúca, vnímajúca a upokojujúca afferentná vloha musí dospieť k vyformovaniu a posilneniu. Ktorá jemnohmotná substancia slúži citlivým nervom a spravuje ich? Prečo človek dokáže vedome prijímať a spracovávať najrozličnejšie dojmy vonkajšieho sveta?
Čo alebo aká dimenzia, ktorá duchovná substancia spočíva vo všetkých procesoch vnímania?
Zvieratá taktiež vedia vnímať, ale ich schopnosť je v citlivom nervovom systéme mimoriadne obmedzená kvôli typu ich bytostnej povahy a ich inštinktov. Na rozdiel od toho ľudské vedomie dokáže určité myšlienky vybudovať na uvedomovaciu silu a na základe toho pomery vnímania rozšíriť na zmyslový, ako aj nadzmyslový svet. Kto si napríklad osvojí rozličné možné myšlienky o takzvanej ľudskej aure, môže svoju schopnosť vnímania rozšíriť. Zmyslový svet sa otvorí do rozličných jednotlivostí a stále viac sa bude očiam zjavovať, ak sa mu cvičiaci bude oddávať s vytrvalosťou a cielene zvolenými myšlienkami. Oliva ako strom sa oveľa viac približuje zraku a následne vedomiu, keď ju človek pozoruje vychádzajúc z rozličných myšlienok, napríklad z myšlienky podlhovastej, pevnej, zelenkavej, niekedy striebristej štruktúry listov. Zvolené myšlienky teda podporujú vnímajúce videnie.
Treba dbať na to, aby sme myšlienky nezamenili za jemnohmotnú, teda utajenú dimenziu schopnosti vnímania. Myšlienky podporujú videnie a aktivitu zmyslov až po jemné detailné pohľady, ale popri substancionalite procesu vnímania sa vyznačujú aj svojou vlastnou realitou. Myšlienka je čistá duchovná rovina. Rovina zmyslov a vnímania nie je čistou duchovnou rovinou. Zviera totiž dokáže vnímať, ale nedokáže schopnosť vnímania školiť pomocou myšlienok.
Vyššie spomenuté otázky majú byť súčasne meditačnými aj výskumnými otázkami. Zároveň môže poznanie významu senzibilného vnímania s jeho vzťahom k rovine myšlienok poskytnúť pre každú meditáciu lepší základ.
1 Pojem afferentný pochádza z latinského slova affere – vnášať, privádzať a označuje nervové vlákna, cez ktoré prichádzajú signály, efferentný pochádza z latinského effere – vynášať, vyvádzať von a označuje nervové vlákna, cez ktoré signály odchádzajú.
meditácia č. 210 < späť zoznam meditačných obsahov vpred > meditácia č. 212