18. februára 2023

Meditačný obsah č. 178:

Podnikanie nie je produktom náhody, ktoré sa párkrát dobre vydarí a nevedno ako, párkrát zas dopadne veľmi zle. Podľa toho, ako človek, ktorý podniká, rozvíja svoje myšlienky, uvádza ich do súvislostí a odvážne prekonáva starosti založené na pripútanosti, dosiahne úspešnú činnosť a vybuduje si kvalitu svojho života a to je okolnosť, ktorá naznačuje dobré ekonomické zázemie.

Myšlienka podnikania si však vyžaduje bratskosť a tá sa musí zamerať na celkovú situáciou vo svete. Keď sa v týchto textoch hovorí o spiritualite, tak podnikanie nemôže byť výnimkou. Podľa toho, ako jedinec orientuje svoje myšlienky, pôsobí odľahčujúco alebo zaťažujúco, a tým aj na situáciu vo svete pôsobí harmonizujúco alebo potupujúco.

Ďalšiu meditáciu tvorí veľmi jednoduchá úloha vymenovať, aké činy, myšlienkové pochody a pocity sú liečivé pre chudobné krajiny a v porovnaní s tým, aké formy vedomia, zvyky a aktivity na ne vrhajú záťaž. Vo svete, pravdaže, vždy bude chudoba a bohatstvo. Rozdiel je však v tom, že ekonomicky vykorisťovateľské, nevhodné či úplne neuvážené podmienky môžu nielen viesť k ochudobneniu iných krajín, ale dokonca ich uvrhnúť do biedy.

K tomuto výpočtu, či zoznamu, treba ďalej preskúmať pojem materializmus, ktorý neznamená nič iné, než zväzujúce fixovanie na hmotu. Aký by mal byť každodenný postoj vo vzťahu k matérii a k priateľom, príbuzným a blížnym, aby mohlo podnikanie vystúpiť o stupeň k svetovej harmónii a k sesterskosti / bratskosti?

Tieto myšlienky nie sú typickou meditačnou vetou. Ak sa však človek hlboko zamyslí nad významom slov, ktoré boli spomenuté v predchádzajúcich meditáciách, ako napríklad „Každý pohľad môže spôsobiť zaťaženie alebo odľahčenie"1, veľmi rýchlo spozná, ako bytosť ilúzie materializmu všade, dokonca aj v spirituálnych kruhoch, vyžaruje emanujúce účinky podobné oparu.

Len si napríklad pomyslime, že v joge človek môže energiu odoberať alebo môže väčšiu energiu vydať, aby okolie bolo žiarivejšie a aby sa lepšie vyvíjalo. Dnešné podnikanie si naliehavo vyžaduje odvahu používať tvorivé sily. Môže posilniť prvú vznikajúcu takzvanú silu ja v duchu, v zmysle manas. Idey treba vytrvale myslieť bez nejakých veľkých rezerv a treba ich uskutočňovať.

Ďalšie zdroje:

1) „Je tragikou materializmu, že o matérii nevie nič, ako v skutočnosti pôsobí v rozličných oblastiach bytia. Čudné je práve to, že materializmus je o matérii tak nevedomý. Vôbec nič nevie o účinkoch matérie, lebo človek až vtedy niečo zistí, keď v matérii pôsobiacu duchovnosť, ktorá predstavuje sily, je možné uchopiť očami." (Rudolf Steiner, GA 234, Antropozofia - zhrnutie po 21 rokoch, s.85)

2) Podľa Šri Aurobinda je manas „ďalším rozvinutím ponad vonkajšie vedomie citta; je to prvé zorganizovanie hrubej látky vedomia, ktorá sa vzruší a prebudí na základe vonkajších kontaktov. V prvej línii je to organizátor zmyslových skúseností; okrem toho organizuje prirodzené reakcie vôle v stelesnenom vedomí a používa telo ako nástroj, teda využíva (ako sa bežne hovorí) orgány konania." (Šri Aurobindo: Syntéza jogy)

Poznámka:

1 meditačný obsah č. 174 z 21. januára 2023

meditácia č. 177   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č. 179