07 Máj 2025
Zdravie – Logika a zákony – XXI.
Liečenie pohybového aparátu
Článok Heinza Grilla uverejnený na jeho stránke 3. mája 2025:
https://heinz-grill.de/faszien-bandscheiben-heilung-yoga/
Častým obrazom ťažkostí pohybového aparátu je hernia diskov (platničiek), ktorá je väčšinou sprevádzaná bolestivými stavmi a podráždením nervov, ďalej artróza, ktorá spôsobuje zväčšujúce sa vápenatenie a tuhnutie kĺbov a prirodzene všeobecné zápalové ochorenia, ktoré sú často spôsobované autoimunitnými reakciami.
Jednoduchý výkrut –
Predvádzaná poloha lotosového sedu nie je dostupná pre všetky osoby. Zjednodušene sa dá výkrut cvičiť aj v polohe so skríženými nohami, prípadne v sede na vankúšiku.
Cvičenia jogy sa už niekoľko desaťročí považujú za ideálnu pomoc na zastavenie najrôznejších ťažkostí s chrbticou alebo degenerácií, ktoré sa vyskytujú v pohybovom aparáte. Mnoho kníh vzniklo napríklad s podtitulom „Ako cvičiť jogu anatomicky správne", popisujú presné telesné pozície, ktoré podporujú statiku tela, ako aj svalstvo a celkový harmonický postoj. V porovnaní s týmito druhmi titulov liečiteľstvo, ktoré popisujeme tu, má iný odtieň a dalo by sa charakterizovať slovami: „Ako cvičiť jogu étericky správne". Pri spôsobe, akým sú cvičenia v tomto rukopise prezentované, nie je na prvom mieste fyzické telo s jeho viditeľnými pomermi, a teda pohyb nie je priamo odvodený z anatómie, ale liečebná starostlivosť o pohybový aparát sa objasňuje od prány, prúdov životnej sily, éterických interagujúcich silových impulzov. Telo preto nie je bezprostredným východiskovým bodom pre pohybový aparát, ale skôr je konečným článkom pre prácu s vedomím a v konečnom dôsledku absorbuje liečivé impulzy z určitých myšlienkových obsahov, ktoré sa stávajú éterickými silami.
Pri tomto jednoduchom výkrute v obvyklej polohe sedu človek prirodzene cvičí vzpriamovanie a možnosť vytáčania chrbtice, ktorá je svojou povahou schopná mimoriadnych rotácií. V zmysle školenia éterického tela a pohybovej dynamiky, ktorá presahuje anatomickú formu, musia túto jednoduchú formu cvičenia nevyhnutne sprevádzať rozšírené myšlienky, pretože tie vnášajú do celého pohybového aparátu určitú novú dynamiku. Na tento účel sú vhodné nasledujúce myšlienky: Hlava so zmyslovými orgánmi citlivo prijíma pozorovania, ktoré sa týkajú vlastného tela aj okolia. Zo stredu, od dolnej po strednú časť hrudnej chrbtice, dokonca vrátane driekovej oblasti, a vychádzajúc z krížovej kosti sa dynamika nepretržite prenáša nahor do vertikálnej línie. Sed ako tretí prvok na pozorovanie ostáva pokojný a stabilný.
Problémy s platničkami nie je možné vysvetliť iba na základe opotrebovania. Stabilné platničky sú predovšetkým výsledkom dobrých budujúcich procesov a aktívnych vôľových úkonov.
Keď sa táto senzibilná aktivita vykonáva s týmito obsahmi rozširujúcimi vedomie, vytvára nové životné sily, ktoré prúdia v ústrety k telu, prenikajú ním a formujú ho estetickým a súčasne liečivým spôsobom. Na periférii sa zažína svetlo, akoby sa dotklo oka, svetlo prenáša a podporuje jeho tvorbu štruktúr, takže pokožka získava príjemnú sympatickosť. Vzpriamovanie sa koniec koncov nekoná tak veľmi z úmyselnej vôle, zameranej proti gravitácii, ale skôr z jemného pôsobenia síl ľahkosti, zo svetlého a povznášajúceho myšlienkového impulzu. Je to ako keď sa ráno slnko dotkne rastliny a listy sa pozdvihnú z ťažkej rosy do vzduchu. Citové vnemy nadobudnú prirodzený poriadok a telo sa na okamih povznesie z fyzickej hustoty prúdom éteru.
Pre liečenie pohybového aparátu sa javí ako veľmi zmysluplné, keď sa pozornosť vedie na spojivové tkanivá. Tie pozostávajú z kolagénových pružných vlákien a z intersticiálnych (= vsunutý medzitkanivový) retikulárnych (= sieťkovité, sieťovito usporiadané) bunkových zhlukov tvoriacich obaly, ktoré sa podieľajú na imunitnej obrane. Tieto retikulárne imunitné bunky predstavujú veľký podiel z celkových tkanív tela a dokážu hrať zvláštnu úlohu pri zápalových procesoch.
Typické svaly chrbta, ktoré demonštrujú predovšetkým fyzickú plasticitu tela, sú nakreslené tmavou farbou. Spojivové tkanivo tvorí tajuplné prechody v tele, zobrazené sú svetlo. Vo všeobecnosti je však oveľa viac rozvetvené, a to tak v orgánoch, ako aj medzi svalmi. Spojivové tkanivo je veľmi vnímavé na vonkajšie vplyvy, podobne ako lymfa.
Vo všetkých prípadoch zápalov pošvy šliach, napätia, prolapsu (= poklesnutie orgánu, vytečenie platničky) platničky a všeobecných degeneratívnych obmedzení sú pohybové svaly hlavnou príčinou bolesti a iných obmedzení. Prípadne môžu byť podráždené nervy na výstupných bodoch chrbtice a spôsobovať periférnu bodavú bolesť, ktorá následne spôsobuje značné napätie svalov. Príčinou týchto ťažkostí, ktoré možno vnímať na svalstve, sú však predovšetkým rôzne časti spojivového tkaniva, ktoré mimoriadne citlivo reaguje na rôzne vplyvy autonómneho nervového systému. Choroba teda nezačína vo svaloch, ale v určitých vplyvoch, ktoré ľudský pohybový aparát prijíma skôr vo svojich spojivových a hlbších vrstvách.
Aký je zmysel pohybu, ktorý sa prenáša na elastické kolagény, svaly a nakoniec kostru? V každom prípade je pohyb veľkým fenoménom celého stvorenia sveta. Vyjadruje vôľu po ďalšom stupni vývoja.
Liečenie pohybového aparátu, ktorý má stále sklony k patológii, si vyžaduje dobre upriamenú, cieľavedomú vôľu. Všetok ľudský pohyb je vôľová činnosť. Cvičiaci by mal prežívať telo v primeranej miere prostredníctvom estetického a ladného pohybu a zažívať senzibilné vnímanie v najväčšej slobode a zvedomení. Toto cieľovo orientované chcenie by sa malo rozvíjať čo najaktívnejšie v rôznych oblastiach života, aby pohybový aparát dostával neustálu éterizujúcu energiu a na základe toho zostával mladý, dynamický a poddajný.
Dobré obilninové jedlo bohaté na kyselinu kremičitú s niektorými zložkami surovej stravy má veľmi priaznivý vplyv na pohybový aparát.
Choré nebýva spravidla svalstvo, ale mezenchým, spojivové tkanivo. Najmä intersticiálna (=medzitkanivová) retikulárna (sieťovinivá) membrána často absorbuje vegetatívne vplyvy okolia a rôzne emócie, ktoré prevládajú subjektívne a všeobecne, a začína premietať zápalové rušivé reakcie spôsobujúce podráždenie na celý pohybový aparát, čím spôsobuje patológie. Fascie (väzivové štruktúry, ktoré obaľujú svaly, orgány a cievy) v ich rôznych formách, ako elasticko-kolagénna zložka, tak aj výplňové tkanivo, možno považovať za komunikačný systém. Spolu s lymfou je často vodnatá, a preto veľmi absorpčná. Spojivové tkanivo sa stáva obzvlášť receptívnym, keď človek vykonáva príliš veľa sedavých činností a vo všeobecnosti má príliš málo pohybu. Napríklad medzistavcové platničky vypadávajú zo súvislosti s celkom, keď autochtónne (samostatné, bez vonkajších vplyvov) svaly oslabnú a vo všeobecnosti sa stratí energická pevnosť cieľovo orientovanej vôle. Pohybový aparát neustále potrebuje zmysluplnú a stimulujúcu dynamiku pohybu, aby zostal zdravý.
Odľahčenie spodnej časti chrbta prostredníctvom nadvihnutia stredných partií chrbtice.
Aby bolo spojivové tkanivo citlivo oslovené z vedomia a nebolo ponechané na vegetatívne, nevedome vystupujúce impulzy, je mimoriadne dôležité použitie jasnej činnosti predstavivosti a riadeného vývoja zmyslového vnímania s cieľovými predstavami. Posunutá platnička so silnou bolesťou často vzniká vtedy, keď sa človek vzdá sugestívnym vplyvom času a nedokáže realizovať svoje vlastné myšlienkové ciele.
Dynamika v chrbte
Nasledujúci postup na liečenie pohybového aparátu sa javí ako zmysluplný:
1. Nie len pohybom, ale aj pomocou výživy bohatej na kremík sa uľaví mnohým častiam tela. Preto by sa pri patológiách pohybového aparátu nemala v žiadnom prípade zanedbávať starostlivosť o výživu.
2. Pri bolestiach pohybového aparátu by sa v žiadnom prípade nemalo príliš veľa pozornosti venovať bolestivým miestam. Ak je v dolnej časti chrbta hernia platničky, má zmysel dynamizovať a posilňovať stredné časti hrudnej chrbtice, aby sa odľahčila dolná časť chrbta.
3. Šetriace úľavové polohy, ktoré sa nevyhnutne vyskytujú a vedú ľudí k vyhýbaniu sa určitým pohybom, sú mimoriadne nebezpečné. Pre cvičiaceho je prospešné, ak si stanoví veľmi jasné predstavy a ciele, aby ho bolesť nenútila k vyhýbavému správaniu a stiahnutiu sa zo života, ale aby postupne nanovo rozvíjal svoje pohybové možnosti.
4. Hranice obmedzení by sa mali postupne prekonávať a realizovať pomocou rôznych cvičení, ktoré začínajú najprv v predstavách, potom pozorovaním procesu uskutočňovania týchto predstáv a nakoniec zavŕšením realizácie v praxi.
5. Zdravá, na cieľ orientovaná činnosť predstavivosti aktivuje éterické sily, ktoré sa ako prvá inštancia prenášajú do všetkých spojivových tkanív, a tým riadiac pôsobia proti nevedomým tendenciám. Spojivové tkanivo v podstate potrebuje veľa tejto dynamiky kremíka, ktorá vzniká z myšlienok a cieľovo orientovaných predstáv.
6. Ak si človek ako cieľ stanoví krásne cvičenia, s motiváciou formovať ich esteticky prostredníctvom tela, budete veľmi priaznivo pôsobiť na zdravie pohybového aparátu. Cvičenie len kvôli uzdraveniu je motiváciou, ktorá je stále nedostatočná.
Tento článok je výňatkom z pripravovanej knihy „Veľká kniha liečivej sily prostredníctvom jogovej aktivity".