meditácie

články

12.4.2024 o 16:16

 

Joga je viac než ásana.

 aktuálne cvičenia:
Liečivé zmyslové vnímanie

Nechceme Vás učiť a vnucovať Vám náš obraz sveta a človeka, chceme vo Vás podnietiť sily a schopnosti, ktorými si Vy sami vytvoríte pravdivý obraz o sebe a o svete.

11. marca 2023

Meditačný obsah č. 181:

Podnikanie a jeho súvislosť s posmrtným svetom by mali pomocou minulého meditačného obsahu dospieť k prvému zavŕšeniu. V zásade sa dá veľmi jasne zbadať, že hospodárenie vnímané vychádzajúc od indivídua si vyžaduje jasne mysliaceho človeka schopného empatie. V ideálnom zmysle podnikanie prostredníctvom postoja a duševnej živosti vnáša do výrobku alebo do práce viac, než sa z hmoty odoberá. Keď sa človek snaží o tento základný postoj a každý deň sa rozvíja podľa najlepších možností, mal by vzniknúť veľký príspevok k mieru. Pracuje v zmysle zvyšovania hodnôt vo stvorení a spravidla na tejto úrovni dostane všetok tovar, ktorý potrebuje, v dostatočnom množstve. Nestará sa o podnikanie v zmysle zamerania na zisk, ale podporuje hospodárnosť tým, že v každom smere zvyšuje duchovnú hodnotu vecí. Prináša obetu a anjeli, takzvaní dévovia, ako ich nazýva Bhagavad Gíta, mu dávajú všetko potrebné a nie len to, ale viac. Podnikanie je v tomto zmysle príspevkom k mieru vo svete a zvyšuje kvalitu života.

V nasledovnej meditácii sa tematicky upriamime na strážcu prahu. O tomto strážcovi si treba dostatočne naštudovať u Rudolfa Steinera.1 V rozličných knihách odo mňa sú taktiež popísané charakteristiky prahu k duchovnému svetu.2

K meditácii je možné v stručnosti si prečítať o veľkom a o malom strážcovi. Vo všeobecnosti malý strážca predstavuje karmické zábrany, ktoré zastierajú pohľad ašpiranta do duchovného sveta a veľký strážca vyžaduje záväzok, ktorý musí jednotlivec prijať, aby vo svojom živote dosiahol duchovné schopnosti, ktoré sú preňho primerané. Malý strážca predstavuje sumu všetkých závislostí, ktoré sprevádzajú ľudské bytie. Bhagavad Gíta sa nepriamo vyslovuje tým najskvelejším spôsobom, pomocou veľkých pôsobivých obrazov, o zážitku prahu, ktorý zažíva žiak Ardžuna.

Nasledovné meditačné vety by mali sprevádzať dni budúceho týždňa:

V mojej duši spočíva karma a zadržiava ma od opravdivých zážitkov duchovného sveta. Študujem ich naozaj veľmi presne, nefalšujem ich, ale dlhšiu dobu ich vnímam, až kým nevzplanú tichým ohňom v duši. V protiklade k tomu vnímam aj väzby, ktoré ma chcú odviesť od tejto činnosti a všetky možné mysliteľné prichystané ospravedlnenia. Sú výrazom malého strážcu prahu."

Ak sa tieto vety denne pestujú, podporia schopnosť rozlišovať medzi nezaťaženým duchovným svetom a lipnúcim osobným rozpoložením mysle. Súčasne možno exaktnosť štúdia duchovných obsahov chápať ako nevyhnutnosť.3

Zdroje:

1 Rudolf Steiner: „Poznávanie vyšších svetov", v dvoch kapitolách.

2 Napríklad „Strážca prahu a životné poslanie" alebo aj iná literatúra ako „Slobodné dýchanie".

Poznámka:

3 Vety, ako je nasledujúca, ktorú napísala autorka článku v jednom jogovom časopise:

„Pomáham ľuďom spoznať, kým sú, odkiaľ pochádzajú a kam idú", sú dnes časté a nastavujú strašne zavádzajúci program pre spiritualitu. Dôležitejšie by bolo spoznať, čím je Ja, akú zahŕňa dimenziu, ako je ho možné rozvinúť a ako by sa dalo rozvíjať ďalej. Duchovné školenie sa nesmie orientovať podľa banálnych viet, ktoré sú postavené na emocionálnom základe nájdenia seba samého. Musí sa správne zaoberať predmetom duchovných obsahov. Exaktnosť je neopomenuteľná."

meditácia č. 180   <  späť   zoznam meditačných obsahov   vpred   >  meditácia č. 182